Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia jest procesem leczenia wykorzystującym przede wszystkim relację terapeutyczną, prowadzącym do zmian w zakresie pewnych cech osobowości pacjenta, sposobów adaptacji do nowych sytuacji, nowych sposobów funkcjonowania w relacjach interpersonalnych. To również zmiana obrazu siebie, postrzegania świata oraz własnych trudności i obszarów konfliktowych. Zmiany te dotyczą sposobu przeżywania i myślenia, co w konsekwencji prowadzi do zmian w funkcjonowaniu czy też pozbyciu się objawów utrudniających życie.
Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?
Podstawowym narzędziem psychoterapii psychodynamicznej jest dialog terapeutyczny. Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z psychoanalitycznego nurtu rozumienia pacjenta.
Na czym skupia się psychoterapia psychodynamiczna?
Charakterystyczne dla psychoterapii psychodynamicznej jest koncentrowanie się na afekcie i wyrażaniu emocji, zauważanie powtarzających się motywów i wzorców w postępowaniu w przytaczanych przez pacjenta zdarzeniach życiowych, omawianie przeszłych doświadczeń, koncentracja na relacjach międzyludzkich, koncentracja na relacji terapeutycznej (terapeuta-pacjent), analiza pragnień, snów, fantazji.
Psychoterapia psychodynamiczna koncentruje się na tym co wyjątkowe, różne i swoiste dla danej osoby. Życie pacjenta ma niepowtarzalny charakter, dlatego techniki i strategie pracy dopasowane są do niepowtarzalnych cech pacjenta.
Jak przebiega sesja terapeutyczna?
Podczas sesji terapeutycznej wnoszone przez pacjenta tematy omawiane są z uwzględnieniem historii życiowej pacjenta oraz analizy procesów nieświadomych, gdyż do głównych zasad pracy psychodynamicznej należą przekonania, że znaczna część życia psychicznego jest nieświadoma oraz że osobę dorosłą kształtują zarówno czynniki genetyczne jaki doświadczenia z dzieciństwa.
Sesja terapii indywidualnej trwa 50 minut. Spotkania odbywają się 1 lub 2 razy w tygodniu. Psychoterapia to proces zmiany, dlatego nieodzowna jest cykliczność i stałość spotkań. Czas trwania terapii dostosowany jest do potrzeb pacjenta i problemu, z jakim się zgłasza do terapeuty.
Jak rozpocząć psychoterapię?
Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii podejmowana jest po kilku spotkaniach konsultacyjnych (najczęściej są to trzy spotkania) oraz wstępnej diagnozie. Wtedy terapeuta zawiera z pacjentem kontrakt terapeutyczny dotyczący celów i warunków terapii (m.in. częstotliwość i termin spotkań, zasady płacenia za sesje, zasady odwoływania spotkań itp.); takie ramy terapii zapewniają pacjentowi bezpieczną atmosferę.
Dla kogo?
Psychoterapia jest pomocna w wielu trudnościach doświadczanych w życiu psychicznym. Zajmuję się leczeniem m.in. zaburzeń osobowości, zaburzeń nastroju (depresja, zaburzenia lękowe). Pomagam osobom w trudnych, kryzysowych sytuacjach życiowych, jak i tym, które odczuwają trudności czy brak satysfakcji w relacjach z innymi ludźmi, poczucie braku sensu życia, niemożliwość odnalezienia się, podjęcia działań.